Ako funguje spyware?

Spyware je nebezpečný softvér, ktorý pomáha pri získavaní informácií o osobe alebo organizácii bez ich vedomia. Tieto informácie odosiela bez súhlasu spotrebiteľa, alebo sa tvári , že má kontrolu nad počítačom bez súhlasu užívateľa .
„Spyware“ sa delí do štyroch hlavných typov: systém ktorý sleduje užívateľa, trójske kone, adware a tracking cookies. Spyware je väčšinou používaný na účely sledovania a ukladanie pohybu užívateľov internetu na internete, ako napríklad reklamné pop-up okná.
Kedykoľvek je spyware používaný k nekalým účelom, je jej prítomnosť zvyčajne skrytá aby ju užívateľ nevidel, a môže byť ťažké ho odhaliť. Niektoré typy spyware, ako keyloggery, môžu byť inštalované zámerne za účelom sledovania používateľov vlastníkom spoločnosti.
Spyware môže zhromažďovať takmer akýkoľvek typ dát, vrátane osobných informácií, ako sú zvyky počas surfovanie na internete, používateľské mená a heslá, bankové alebo kreditné informácie o účtoch. Spyware môže tiež narušiť užívateľské ovládanie počítača, a inštalácie ďalšieho softvéru alebo presmerovanie webových prehliadačov na iné stránky. Niektoré spyware môžu zmeniť nastavenie počítača, čo môže mať za následok spomalenú rýchlosť pripojenia na Internet.
Niekedy je spyware, pripojený s originálnym softvérom, a môžu pochádzať z nebezpečného webu. V reakcii na vznik spyware, vznikli spoločnosti, ktoré sa zaoberajú antispyware softvérom a tak isto vytvárajú antivírusové programy. Spustenie antispyware softvér sa stala široko uznávanou súčasťou postupov počítačovej bezpečnosti pre počítače, najmä tých, so systémom Microsoft Windows.